Наблюдателите: Фрапантни нарушения и лоша организация

Наблюдателите: Фрапантни нарушения и лоша организация

© Юлия Лазарова

Лоша организация, тежки нарушения на изборния кодекс и непрофесионализъм на Централната избирателна комисия (ЦИК) бяха главните проблеми, посочени от наблюдателите от Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ), Българския хелзински комитет (БХК) и Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ).


ПАСЕ: Създайте по-професионална избирателна комисия


Наблюдателите от ПАСЕ критикуваха работата на ЦИК и отразяването на вота в медиите. Според ръководителя им Браян Бинли е необходимо прозрачността в комисията да се увеличи. Той посъветва властите да създадат по-професионална и дълговременна избирателна комисия от експерти, които не са партийно обвързани.




Като слабост наблюдателите посочват съставянето на избирателните списъци. Те подчертаха, че трябва да се отдели сериозно внимание и за гласуването извън България, за да има възможност всеки българин да избира своето управление. "Има нужда от драстично подобрение как темата за изборите присъства в медиите", обясни друг проблем Бинли.


Според него е нарушена равнопоставеността и възможността всеки претендент за държавен глава да има равен достъп до медиите. Като проблем в кампанията от ПАСЕ отбелязват използвания език, особено за "предизборна агитация в местата, където живее малцинство".


БХК:  Вотът е опорочени


БХК обяви, че е силно обезпокоен от начина на протичане на изборите. Причината са множеството сигнали за нарушения, изключително лошата организация и констатираните нарушения, някои от които фрапантни. Според организацията членовете на комисиите не са били наясно с правилата за изборния ден, проявявали са много ниска компетентност. Създадените изборни секции са били недостатъчно и това е опорочило изборите на много места, лишавайки от право на глас хиляди хора.


В София застъпниците открито са говорели за своите политически пристрастия непосредствено до стоящите на опашка избиратели. Не е спазвано правилото за забраната на присъствие на други лица освен гласуващи на разстояние, по-малко от 3 м от кабината за гласуване, когато в нея има избирател. По време на преброяването вратите на посетените от БХК секции не били заключени.


В секция в Добринище процесът бил тромав и неефективен, на комисията й се налагало да чете правилата на място. Нямало никаква регулация относно влизането и излизането, след като започнало преброяването. В Дупница до урната стоял застъпник от ГЕРБ, който пускал бюлетините в нея. В Бобов дол миньори били заставяни да гласуват за ЛИДЕР със заплахата, че иначе няма смисъл да идват на работа в понеделник.


БХК обръща внимание и на факта, че бюлетините са били прозрачни и е опорочена тайната на вота. Забранителният списък (изготвен по информация, подадена от МВР) не съответствал на актуалното състояние на уседналостта. 


ОССЕ: Кандидатите бяха неравнопоставени


Наблюдатели от Съвета на Европа и ОССЕ посочиха няколко проблема. "Установихме административен проблем с небалансирания състав в избирателните комисии на всички нива и доминиращото участие на хора на управляващата партия в тях", каза ръководителят им Микел Юками. Според него значителни са били и организационните недостатъци, което е довело до тълпи пред секциите.


Като тема за безпокойство Юками определи сигналите за купуване и продаване на гласове и контролиран вот. Като проблем е посочен затрудненият достъп на хората с увреждания до избирателните секции, както и липсата на възможност малцинствата да използват майчиния си език по време на кампанията.


"Не ни радва фактът, че отразяването на кампаниите в медиите бе платено, особено в частния сектор - това създаде неравнопоставена основа за кандидатите, които не можаха да си платят, особено в местните общности", обясни Юками.


Всичко, което трябва да знаете за: