Социолозите: Интригата за президентския вот предстои

Очаквано ГЕРБ заложи на регионалния министър Росен Плевнелиев за свой кандидат за президент. Докато името му се въртеше отдавна из политическите среди, до последните дни не беше известно кой ще е кандидатът за вицепрезидент. Премиерът посочи друг член на кабинета - правосъдния министър Маргарита Попова.


Вариантът за издигането на Плевнелиев не бил единственият обмислян от Бойко Борисов и той окончателно го потвърдил час преди официалното представяне, стана ясно от изявленията след номинирането. Премиерът даде кредит на доверие към заместника си Цветан Цветанов, като припомни, че той бил неговият предпочитан кандидат, но накрая преценил, че ще му е по-полезен в правителството.


Вътрешният министър обаче загуби шансове отдавна заради няколко скандала около имуществото му и в ресора му, които свалиха и рейтинга му. Плевнелиев пък устойчиво стана министърът с най-висок рейтинг през последните няколко месеца. Строителният министър разказа пред Би Ти Ви, че в първия разговор между него и премиера по темата Борисов казал, че "свърши много работа, ти си много полезен, но помисли, можеш още повече", и споменал не само варианта да е кандидат за президент, но и за кмет или премиер.




Така се потвърди, че Борисов все пак е обмислял отричания от него многократно вариант самият той да се яви на изборите за държавен глава. От последните коментари на премиера не стана ясно дали ще участва в следващите такива - след като първо обясни, че е най-естествено той да стане президент, но ще се състезава след 5 години, малко по-късно каза, че се шегувал.


Още преди да бъде обявена кандидатпрезидентската двойка на ГЕРБ, социолозите измерваха нейната подкрепа, като в проучванията включваха именно Плевнелиев за кандидат. Всички прогнози сочат негова сериозна преднина с подкрепа над 30%. Наблюдателите смятат, че изходът от президентските избори ще се реши на балотаж, като битката за второто място е между номинирания от левицата Ивайло Калфин и независимата Меглена Кунева.


Интригата около президентския вот тепърва ще се развива, тъй като едва сега, след като "всички карти са на масата" и се създава реална изборна ситуация, започват да се формират същинските предпочитания, коментира Боряна Димитрова от "Алфа рисърч". Мнението й беше подкрепено и от Юрий Асланов от "Афис", като и двамата посочиха, че около 1/3 от избирателите чакат кампанията, за да решат кого да подкрепят.


Все още не е ясен кандидатът за вицепрезидент на Калфин и на Съюза на десните сили (който окончателно остана без ДСБ) Румен Христов. Предстои и ДПС, които се регистрираха за президентския вот, да посочат дали и кого ще подкрепят. В понеделник Ахмед Доган коментира пред Би Ти Ви, че е рано да кажат кого ще подкрепят и че "партията му взима решения след много обмисляне". В други изявления през последните дни той призова за предсрочни парламентарни избори и заяви, че очаква фалшификации на предстоящия вот.


Като основна сила и едновременно с това риск пред Плевнелиев Димитрова отбеляза неговата експертност - той тежи на мястото си, но рискът е дали няма да се превърне в негова слабост, когато прави рязък завой и отива в друга сфера. "Кандидатурата на Плевнелиев не е съвсем еднозначно печеливша. Това да си енергичен изпълнител, строител на магистрали е доста по-различно от това да си президент", смята и политологът Румяна Коларова.


Опонентите на Плевнелиев вече го атакуваха, че досега не е бил политическо лице. "ГЕРБ показва кандидатура на страха си. Вместо човек, който има опит, авторитет, позиции в международните отношения, във функциите, с които президентът трябва да изпълнява длъжността си, претендентите на ГЕРБ са прокламирани като специалисти", заяви Ивайло Калфин. Плевнелиев е симпатичен, но хората не знаят каква е неговата политическа визия, коментира и лидерът на "Атака" и кандидат за президент Волен Сидеров.


"Изглежда, повече ни интересува вотът, отколкото лотът. Повече ни интересува властта, отколкото да бъде изпълнена една или друга роля на министър", коментира пък Меглена Кунева. Това е бягство от отговорност, защото Плевнелиев пое ангажименти за строителството на магистрали, а аз такива не виждам, смята и кандидат-президентът на "Съюз на десните сили" Румен Христов.


Още преди да е чул тези коментари, Плевнелиев обяви: "Продължавам да работя по националните приоритети за модернизирането на България и превръщането ни в национален лидер." А по-късно добави, че кандидатурата му не е бягство от отговорност, а точно обратното. "Ще разширя хоризонта на работата си", допълни той.


Цитати:
"Ще изградя президентската институция като център за дефиниране на националните приоритети. Ще работя за това гражданите да определят дневния ред на институциите. Няма да мълча, когато са застрашени националните приоритети. Няма да влизам в политически игри и интриги. Не се притеснявам да бъда лидер. Много пъти съм казвал "не" на премиера. Със сигурност повече, отколкото Калфин на Първанов."
Росен Плевнелиев, кандидат за президент на ГЕРБ


 "Ще променя вицепрезидетската институция така, че да стои до президента, а не зад него. На новия пост ще се стремя да работя за реформата в съдебната система, а вицепрезидентската институция ще стане стратегически център за продължаването й. Силата и решимостта не са запазено поле за мъже. Действията ми се основават на правото, изградила съм се като професионалист и не допускам вмешателство в работата си."
Маргарита Попова, кандидат за вицепрезидент на ГЕРБ